- Збирайте березовий сік з кінця березня до середини квітня. Місцевість має бути екологічно чистою, адже береза швидко поглинає з довкілля шкідливі речовини й вихлопні гази. Якщо дерево багато років дихало ними, то його соком можна отруїтися.
- Пам’ятайте, збирати березовий сік ліпше протягом світлового дня, допоки в дереві активно циркулює сік.
- Обирайте доросле дерево з розвиненою кроною і діаметром стовбура не менше 30 см. У молодих беріз «рани» заживають погано, і дерево може засохнути.
- Проробіть дрібним свердлом у стовбурі з північного боку дерева на висоті 1 м від землі отвір глибиною до 2-3 см у напрямку знизу вгору. Такого отвору досить, оскільки сік тече в поверхневому шарі під корою.
- В отвір вставте трубочку, а під неї поставте посудину. Ліпше скляну, адже пластикова може надати сокові стороннього запаху. Аби тара не впала, закріпіть її скотчем.
- Закрийте «рану» мохом, грунтом, дерев’яним кілочком, глиною з вапном або замажте садовим варом. Це допоможе дереву «одужати».
- Не зливайте весь сік з дерева. Максимум — один літр на добу. Саме стільки соку береза зможе відновити. Деякі вандали збирають до п’яти літрів соку з дерева. У такому разі дерево виснажується й засихає.
Примітка. Збирати березовий сік для себе можна без дозволів, аби лише не псувати дерева та не сочити молодих. Придбавати в лісництві так званий лісовий квиток треба лише тоді, коли заготовляєте напій на продаж.
Медична сестра дошкільного закладу, №3, 2018