Булінг в дитячому садку — міф чи реальність

Web

Чи замислювалися ви, де беруть витоки комплекс жертви або потреба агресії стосовно інших. Мало хто з батьків знає про булінг чи стикається з цим явищем в дитячому садку. Чому і як дитина дошкільного віку стає жертвою булінгу?

Види булінгу в дитсадку

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — свідома агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої.

Булінг у ДНЗ (ЗДО) може проявлятися як тиск: психологічний фізичний. Часто діти застосовують і фізичний, і психологічний тиск на жертву. Наприклад, образи, приниження, ігнорування, непоступливість, погрози, побиття під час ігор.

Хто провокує булінг в дитсадку

Булінг серед дітей старшого дошкільного віку в ЗДО можуть спровокувати дорослі. Діти старшого дошкільного віку одразу сприймають ставлення авторитетних дорослих до інших і беруть це ставлення за зразок. Вони починають цькувати дитину чи дітей, якщо:

педагог або помічник вихователя:

• зневажливо ставиться до дитини, яка часто плаче або невпевнена в собі
  • ігнорує скаргу дитини на те, що її образили однолітки
  • глузує із зовнішнього вигляду дитини
  • образливо висловлюється про дитину чи її батьків
  • проявляє огиду щодо фізичної або фізіологічної особливостей дитини батьки або члени сім’ї:
  • б’ють та ображають дитину вдома
  • принижують дитину у присутності інших дітей
  • проявляють сліпу любов та виконують усі забаганки дитини
  • ставляться до своєї дитини як до неповноцінної особистості, жаліють (неповна родина, дитина хвора або має відхилення в розвитку).

Усі діти потребують підтримки дорослих — батьків, вихователів, практичного психолога та соціального педагога. Саме вони мають допомогти дітям налагодити партнерські взаємини з однолітками у групі.

Як міняється поведінка дитини під час булінгу в ЗДО

Дитина-жертва булінгу поводиться незвично. Якщо раніше вона охоче відвідувала дитячий садок, то тепер така дитина:

вдома:

• не хоче одягатися вранці
  • шукає собі будь-яку справу вдома, аби не йти до дитячого садка
  • просить батьків забрати її із дитячого садка раніше
  • плаче, вигадує хворобу або в неї дійсно підвищується температура тіла, починають боліти голова, живіт
  • не контактує з однолітками у дворі
  • грає наодинці в парку

в дитячому садку:

• не бере участь у сюжетно-рольових та рухливих іграх, спільній самостійній художній діяльності тощо
  • усамітнюється при будь-якій нагоді
  • часто губить свої іграшки або речі
  • бруднить чи псує одяг
  • грає поламаними іграшками
  • відмовляється на користь іншої дитини від головної ролі в театрілізації чи грі
  • не має друзів у групі.

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/2625‑bulng-v-zdo-mf-chi-realnst

Нормативні документи

Закон України від 18.12.2018 №2657‑VIII «Про внесення змін до деякихзаконодавчих актів України щодо протидії булінгу» — читайте за посиланням

Опубліковано у Поради практичного психолога | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.