Удавайтеся до самолікування лише в таких випадках: до моменту звернення до лікаря або коли не маєте можливості звернутися до нього.
Пам’ятайте, що не можна займатися самолікуванням за будь-яких розладів здоров’я в немовлят.
Обов’язково викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги та не займайтеся самолікуванням дітей дошкільного віку за таких станів:
- втрата або затьмарення свідомості;
- загальний тяжкий стан;
- будь-які значні кровотечі;
- важкі травми, особливо черепно-мозкові, ділянки живота, грудної клітки та хребта;
- сильний та тривалий головний біль;
- гострий біль у черевній порожнині;
- ускладнення хронічних захворювань.
Не поспішайте давати дитині ліки, зокрема антибіотики, за появи перших симптомів захворювання. Якщо це гостра респіраторна вірусна інфекція, то антибіотики не подіють на її збудника. Ліпше зменште фізичне навантаження на дитину, вчасно вкладайте спати, давайте тепле пиття, робіть масаж та провітрюйте кімнату.
Намагайтеся встановити причини нездужання. Тоді стане зрозуміло, які ліки можуть допомогти, і чи варто їх приймати. Не використовуйте «улюблені» ліки про всяк випадок за будь-яких захворювань.
Користуйтеся найвірогіднішими джерелами інформації про лікарські препарати. Наприклад, офіційні інструкції для медичного застосування, друковані довідники, консультації лікарів або фармацевтів, інтернет-сторінки закладів охорони здоров’я.
Не давайте дитині одразу кілька лікарських препаратів. Адже під час застосування трьох і більше лікарських препаратів починається їх неконтрольована взаємодія. Особливо важливо пам’ятати про це під час застосування багатокомпонентних ліків.
Лікуйте кожне захворювання рекомендованими дозами лікарських препаратів. Перевищення максимальної дози може загрожувати життю дитини. Принцип «від великої дози буде більше користі» — помилковий.
Обов’язково уважно ознайомтеся з інструкцією для медичного застосування лікарського препарату, перш ніж застосовувати його. Особливу увагу зверніть на:
- показання та протипоказання до застосування лікарського препарату;
- побічні реакції;
- взаємодію з іншими лікарськими препаратами;
- особливості його застосування.
Зіставте наявні у дитини симптоми з показаннями до застосування лікарського препарату, зазначеними в інструкції для медичного застосування.
Не замінюйте призначені лікарем препарати рецептами народної медицини, гомеопатичними засобами та біологічно активними добавками. Адже не всі «натуральні ліки» є корисними.
Обов’язково контролюйте стан дитини щодо його поліпшення або погіршення.
Пам’ятайте, що самолікування має бути нетривалим. Якщо протягом трьох днів стан дитини не поліпшується, слід негайно звернутися до лікаря.